Polecenie zapłaty to wygodna, szybka i bezpieczna dyspozycja bankowa służąca do bezgotówkowego regulowania powtarzających się płatności, niezależnie od kwoty oraz częstotliwości. Realizowane jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową w bezpiecznym systemie wymiany danych ELIXIR.
Korzystając z tej formy rozliczeń, klient nie musi przelewać środków za towary/usługi w banku, na poczcie lub poprzez Internet, ponieważ z momentem aktywowania usługi polecenia zapłaty (klient musi wyrazić pisemną zgodę na obciążanie jego konta w tej formie) transakcje inicjuje wierzyciel (bank oczekujący transakcji, sklep itp.) w dniu płatności, a rachunki są automatycznie regulowane przez bank dłużnika (płatnika).
Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest gwarancja terminowości - nie istnieje ryzyko opóźnień i naliczania karnych odsetek.
Klient korzystający z polecenia zapłaty ma stały wgląd do szczegółów płatności i zawsze może je anulować, nawet po zrealizowanej transakcji (osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej 30 dni kalendarzowych od obciążenia konta; 5 dni roboczych pozostałe podmioty). Wyciąg bankowy zawiera wszystkie informacje dotyczące dokonanych poleceń zapłaty plus wierzyciel wysyła rachunki/faktury za nabyte produkty/usługi.
Różnica między poleceniem zapłaty a zleceniem stałym
- PZ: inicjuje wierzyciel / ZS: przelew inicjonowany przez bank płatnika
- PZ: wierzyciel pilnuje terminu i w dniu płatności realizuje transakcję / ZS: istnieje ryzyko opóźnienia płatności
- PZ: nie ma ryzyka błędu, gdyż informacje o transakcji przesyłane są elektronicznie / ZS: istnieje ryzyko popełnienia błędu podczas ręcznego wprowadzania danych o płatności
Maksymalna kwota pojedynczego polecenia zapłaty
- dłużnik to osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej - 1 000 EUR
- pozostali dłużnicy - 50 000EUR
0 komentarze:
Prześlij komentarz